Planując wyprawę do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, warto najpierw odwiedzić Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych. To tu z bliska zobaczysz największych mieszkańców bieszczadzkiej puszczy, których na co dzień nie spotkasz wędrując górskim szlakiem.
Na ekspozycji „Flora i fauna Bieszczadów” poznasz zwierzęta, które żyją w bieszczadzkiej puszczy, w dolinach rzek czy na połoninach. Staniesz obok potężnego żubra – największego roślinożernego ssaka żyjącego w lasach Europy. Zobaczysz niedźwiedzia brunatnego, wysokiego na ponad 2 metry i ważącego ok. 300 kg. Z bliska obejrzysz bieszczadzkiego króla ptaków – orła przedniego, tajemnicze sowy, bociana czarnego oraz inne rzadkie gatunki.
Na ekspozycji „Biologia i systematyka świata zwierząt” odbędziesz wycieczkę po świecie zwierząt – poznasz tu egzotyczne gatunki i ich przystosowania do życia w różnych środowiskach. Znajduje się tu wiele ciekawych eksponatów, np. największa ćma świata, szczęki rekina czy skunks – znany z wydzielania, w sytuacji zagrożenia, cuchnącej substancji.
W „Kąciku paleontologicznym” zobaczysz szczątki zwierząt z epoki lodowcowej, np. mamuta czy niedźwiedzia jaskiniowego. Do szczególnie interesujących okazów należy potężny odlew gipsowy nosorożca włochatego, który żył ok. 30 tys. lat temu i znaleziony był w 1929 r. w kopalni wosku ziemnego w Staruni koło Stanisławowa (dziś Ukraina).
Nie mniej ciekawa jest ekspozycja poświęcona przyrodzie nieożywionej, na której dowiesz się jak i kiedy powstały Karpaty oraz obejrzysz pod szkłami powiększającymi różne skały i minerały, zarówno pochodzące z Bieszczadów, jak i z innych regionów na świecie (np. sól kamienną, piryt, ametyst, różę pustyni).
Na parterze znajduje się sala wystaw czasowych, gdzie wystawy są zmieniane co kilka miesięcy. Są to głównie wystawy fotograficzne, prezentujące bogactwo przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe Karpat oraz innych regionów Polski.
W Klubie na dole można odpocząć po zwiedzeniu Muzeum i obejrzeć ciekawy film o przyrodzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego lub diaporamy. Jest tam też kącik dla najmłodszych – z grami i malowankami.