Na wyprawę w góry zabierz lekarstwa, które zażywasz na co dzień. Szczególnie gdy jesteś alergikiem - katar, kaszel i łzawienie oczu mogą popsuć Ci nastrój i przyjemność obcowania z przyrodą. Zabierz też plastry na otarcia oraz bandaż.
Z mapą i przewodnikiem będziesz świadomym turystą. Nie zgubisz się i nie będziesz miał problemu z nazwaniem miejscowości i szczytów górskich oraz oceną długości trasy.
Każdy Park Narodowy ma własny regulamin. Zasady zwiedzania są podobne, ale mogą różnić się szczegółami, np. na szlaki piesze Bieszczadzkiego Parku Narodowego nie wolno wprowadzać psów, ale przepis ten nie obowiązuje we wszystkich parkach.
Przyjeżdżając w góry z terenów nizinnych potrzebujesz czasu na aklimatyzację. Twój organizm musi wytworzyć więcej czerwonych krwinek, aby lepiej dotlenić organizm. Dlatego alpiniści zakładają obozy, w których przebywają jakiś czas, zanim ruszą wyżej. W Bieszczadach wystarczy jeden mniej forsowny dzień na aklimatyzację i można ruszać na najwyższy szczyt.
Bądź odpowiedzialny. Po powrocie poinformuj, że wszystko jest w porządku. Akcja ratownicza jest bardzo kosztowna i absorbująca. Ktoś inny może w tym czasie potrzebować pomocy.
Aplikacja pozwoli namierzyć ratownikom miejsce, w którym się znajdujesz i szybciej cię odnaleźć w razie zabłądzenia. Często turyści, zagubieni we mgle lub burzy śnieżnej, nie potrafią sami określić swojego położenia. To wydłuża akcję ratowniczą i stanowi zagrożenie dla życia poszukiwanego.
Zawrócić z drogi to nie wstyd, tylko przejaw rozsądku. Wędrówka po górach powinna być przyjemnością, a nie walką z żywiołami i narażaniem życia. W czasie burzy unikaj miejsc odkrytych i najwyżej położonych. Zejdź z połoniny do lasu. Nie chowaj się pod najwyższymi drzewami.
By uniknąć wypadku zachowuj się w górach ostrożnie: nie zbiegaj z góry, nie potrącaj turystów, nie łam obowiązujących zakazów, nie przekraczaj barierek. Jesteś odpowiedzialny nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale także innych turystów. Jeśli mimo ostrożności zdarzy się wypadek, pomóż jeśli potrafisz, lub nie przeszkadzaj innym w udzielaniu pomocy.