Bacówka PTTK pod Małą Rawką

Spacer od Przełęczy Wyżniańskiej do „Bacówki PTTK pod Małą Rawką” to dobra propozycja na niepewną pogodę – w razie deszczu lub burzy można schronić się w przytulnej bazie. Przejście w jedną stronę zajmuje ok. 40 minut.

Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej, kierując się zielonym szlakiem, który prowadzi nas utwardzoną drogą prawie pod samą Bacówkę. Już sam parking położony jest w bardzo widokowym miejscu – rozciąga się stąd piękna panorama na Połoninę Caryńską i Połoninę Wetlińską. Na skraju parkingu, na podciętym zboczu, można obejrzeć odsłonięte warstwy skał osadowych – piaskowców i łupków, z których zbudowane są Bieszczady (tzw. flisz karpacki). Wspinając się drogą lekko pod górkę, po lewej stronie zobaczymy wyłaniające się stopniowo najwyższe bieszczadzkie szczyty – Tarnicę, Krzemień i Bukowe Berdo. Szczególnie piękne są jesienią, kiedy połoniny otaczają lasy w odcieniach brązu, złota i zieleni. Podczas dalszej wędrówki możemy podziwiać kwieciste łąki, które późną wiosną i latem wabią wiele gatunków owadów, zwłaszcza motyli i trzmieli. Z ptaków możemy tu zobaczyć i usłyszeć: skowronki, pokląskwy, świergotki, gąsiorki, a nawet polującego orlika krzykliwego. Z ciekawych roślin kwitną tu na różowo goździki skupione, a na fioletowo dzwonki skupione.

W trakcie wędrówki warto zatrzymać się przy samotnej jarzębinie. W kierunku południowo-wschodnim roztacza się stąd szeroka panorama na Bieszczady polskie i ukraińskie oraz dolinę potoku Wołosatka. Wędrując dalej dojdziemy na skraj lasu, gdzie stoi „Bacówka pod Małą Rawką” (930 m n.p.m.). Jest to niewielkie, zatopione w zieleni schronisko, z domowym klimatem, po którym kręcą się koty przyjaźnie nastawione do turystów.

Jeśli ktoś jest wprawnym piechurem i dopisze pogoda, może oczywiście powędrować dalej – na Małą i Wielką Rawkę (około 1,5–2 godzin marszu na połoninę dość stromym podejściem).



Widok na Rawki i łąki u ich podnóża (fot. B. Ćwikowska).
Połonina Caryńska widziana z drogi do schroniska (fot. B. Ćwikowska).
Schronisko pod Rawkami (fot. B. Ćwikowska).
Samczyk gąsiorka (fot. B. Ćwikowska)