WĘDRUJ TYLKO PO WYZNACZONYCH SZLAKACH TURYSTYCZNYCH.
Chodząc po szlakach nie zniszczysz cennej i rzadkiej roślinności, nie spłoszysz zwierząt i nie zgubisz się. Oznaczony szlak bezpiecznie doprowadzi Cię do celu wędrówki.
Czy wiesz, że?
Po szlakach w parku narodowym można wędrować tylko w porze dziennej (od świtu do zmierzchu)! Noc to czas dla zwierząt!
NIE ZAŚMIECAJ SZLAKÓW. ZABIERAJ ŚMIECI ZE SOBĄ
Na szlakach w Parku nie spotkasz koszy na śmieci. Pozostawione w nich resztki pokarmu wabiłyby dzikie zwierzęta, co mogłoby prowadzić do ich synantropizacji. Śmieci na szlakach są pułapką dla dzikich zwierząt, zagrażają ich życiu, stwarzają ryzyko pożaru lasu i zanieczyszczają środowisko.
Czy wiesz, że?
Aluminiowa puszka rozkłada się w środowisku 150 lat, a plastikowa butelka aż 450 lat!
DBAJ O PRZYRODĘ. NIE ZRYWAJ ROŚLIN I OWOCÓW
Park narodowy jest ostoją rzadkich gatunków roślin. Zrywanie ich powoduje nieodwracalne szkody w przyrodzie. Prawdziwy górski turysta jest miłośnikiem przyrody, dla którego każda roślina i drzewo są cennym elementem krajobrazu.
Czy wiesz, że?
W Bieszczadzkim Parku Narodowym występują wschodniokarpackie gatunki roślin, których nie spotkamy w innych polskich górach, np. goździk kartuzek skalny.
ZWIEDZAJ PARK W CISZY – NIE HAŁASUJ
Zachowując ciszę na górskim szlaku masz szansę na ciekawe obserwacje przyrodnicze. Głośne krzyki i hałas płoszą zwierzęta, są źródłem stresu i niepokoju. Wpływa to na ich cykl życiowy i rozród. Zestresowane zwierzę może być zagrożeniem dla samego turysty.
Czy wiesz, że?
Hałasowanie i używanie sygnałów dźwiękowych w lesie jest prawnie zabronione.
OGNISKO ROZPALAJ TYLKO W PRZEZNACZONYCH DO TEGO WIATACH
Rozniecanie otwartego ognia w Parku, poza wyznaczonymi do tego miejscami, grozi pożarem, który w szybkim tempie może objąć hektary lasów. To zagrożenie również dla zwierząt oraz turystów odwiedzających Park. Przy wietrznej, słonecznej pogodzie wystarczy iskra, aby zapłonęły trawy na połoninach.
Czy wiesz, że?
W 2011 roku miał miejsce pożar na Krzemieniu w BdPN. Spłonęło 15 ha połoniny, a w nich drobne zwierzęta i bezkręgowce. Wszystko to od jednego niedopałka papierosa wyrzuconego przez człowieka!
PO PIESZYCH SZLAKACH TURYSTYCZNYCH PORUSZAJ SIĘ TYLKO PIESZO
Jeżdżąc rowerem po szlakach pieszych stwarzamy zagrożenie dla innych turystów wędrujących po górach, jak i dla owadów i płazów, które nie zdążą uciec przed pędzącym rowerem, ale przede wszystkim narażamy własne zdrowie.
Czy wiesz, że?
W Bieszczadzkim Parku Narodowym można poruszać się rowerem po drogach publicznych oraz po odpowiednio oznakowanych szlakach w dolinie górnego Sanu!
NIE WPROWADZAJ PSÓW NA SZLAKI
Pies w parku narodowym niesie zagrożenie m.in. dla wilka, poprzez pasożyty czy wirusy obecne w ich odchodach. Las jest źródłem wielu bodźców, a pobudzony, szczekający pies jest niebezpieczny dla dzikich zwierząt, szczególnie w okresie ich rozrodu. Na wąskich, górskich szlakach pies może również stanowić zagrożenie dla mijających go innych turystów.
Czy wiesz, że?
Osoby niepełnosprawne mają prawo poruszać się po szlakach i ścieżkach BdPN wraz ze specjalnie oznaczonym psem asystującym.
BIWAKUJ TYLKO W WYZNACZONYCH MIEJSCACH
W parku narodowym wyznaczone są pola namiotowe, czyli miejsca, na których można biwakować. Rozbijanie namiotu „na dziko” niesie ryzyko spotkania z drapieżnikami, niepokojenia dzikich zwierząt, niszczenia roślinności i zaśmiecania terenu.
Czy wiesz, że?
Biwakując w wyznaczonych miejscach masz gwarancję, że robisz to zgodnie z prawem i chronisz przyrodę Bieszczadzkiego Parku Narodowego.